Kurumların gereksinimlerini “clear, concise and valid” olarak tanımlaması oldukça önemlidir. Yaşanan problemlerin çoğu gereksinimlerin “clear, concise and valid” tanımlanmamasından kaynaklıdır.

Kapalı devre değişiklik yönetiminin devreye alınması, kişilerin değişiklik yapmaktan çekinmeyecekleri efektif bir değişiklik yönetim sisteminin kurulması, özellikle “fast track” ve “full track” değişikliklerin tanımlanarak uygulamaya alınması, kurumları ileriye taşıyacak uygulamalardandır.

Konfigürasyon yönetimini “tasarım odaklılık”tan çıkaran CM2 yaklaşımının, kurumlarda özellikle süreçlerin yönetimi/süreçlerin değişikliklerinin yönetimi konusunda oldukça ileriye taşıyacak bir model olduğunu düşünüyorum.

Kurumumuzda “naming, numbering” ile ilgili çalışmalara başladık. Standart parça katalogları/kütüphanesi oluşturmayı planlamaktayız. Aslında yıllardır yaşanan problemleri açıkça sebepleriyle gösteren ve çözüm yolları üreten bu yaklaşımdan oldukça faydalanacağız!

Müşterilerimize teslim ettiğimiz ürünlerde yapılan değişikliklerin kayıt altına alınması konusunda oldukça sıkıntı yaşamaktaydk. Çözüm önerileri getiren ve bir yöntem sunan CM2’nun bu kısmından da oldukça faydalanacağız! Satış sonrasında da konfigürasyon yönetiminin önemini vurgulayan modelin, bu konuda bize oldukça yararlı olduğunu düşünüyorum.