CM2/IPX metodolojileri ürün geliştiren ve üretim yapan şirketler için faydalı bir standart ve rehberlik sağlıyor. CM2/IPX yönteminde can alıcı bulduğum iki özellik var. Ürün gereksinimlerini ve ürün ağacını planlamayı öne çıkartıyor olması ve değişiklik yönetimini sürekli iyileştirmeyi bir aracı olarak kullanması. 

PLM çalışanı ve danışmanı olarak görev yaptığım 15 sene boyunca, bir çok şirketle tanışma ve mühendislik grubuyla çalışma fırsatı buldum. Bu deneyimin bir parçası olarak Türkiye’deki mühendislik şirketlerinin genelinde şu eksikleri gördüm: Hala hata düzeltmekle vakit ve enerji kaybediyorlar. Hala ürün ağaçlarına ve üzerindeki değişikliklere kurumsal ölçüde hakim değiller ve yeterince faydalanamıyorlar. Hala sürdürülebilir bir mühendislik ortamı oluşturabilmiş değiller. Bunların üstesinden gelmek mümkün; ancak, tecrübeli bir yol gösterici lazım. 

Sempro’nun tecrübesi ve yakın desteğiyle, CM2/IPX metodolojisinin bu sıkıntıları yenmek için etkili ve faydalı bir yol ortağı olacağına inanıyorum.