EKİBİMİZ

Semiha Yaşar

Kurucu

Semiha Yaşar Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1983 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans çalışmalarını yaparken Aselsan’da mekanik tasarım mühendisi olarak işe başladı. Yüksek lisans çalışmalarını 1986 yılında tamamladı. 1990 yılında FNSS’de, Mühendislik ve Ar-Ge bölümünde uzman mühendis olarak çalışmaya başladı. Daha sonra aynı bölümde şef ve müdür olarak devam etti. Ağustos 2009’da FNSS’de Geliştirme Programları Direktörü olarak atandı. Geliştirme Programları Direktörü olarak Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinası, Hava Savunma Platformu projelerini ve Malezya AV-8 Projesi Teknik yönetimini yürüttü. Geliştirme Programları Direktörlüğü’ne parelel olarak,  FNSS Ar-Ge Merkezini kurdu ve yönetti. Şubat 2014'de Ürün Mühendisliği ve AR-GE Direktörlüğü görevine atandı. Mart 2015'de FNSS'den ayrılarak kendi danışmanlık şirketi SEMPRO'yu kurdu.

Burcu Özgör Demirkaya

Eğitmen

Burcu Özgör Demirkaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu. 1998 yılında, lisans eğitimi sırasında, TAI'de çalışmaya başladı. 2004 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Mühendislik Yönetimi yüksek lisans derecesini aldı.

TAI'de Sistem Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşundan başlayarak Sistem Mühendisi, Sistem Mühendisliği Lideri ve Sistem Mühendisliği Müdürü görevlerini yürüttü. Sistem Mühendisliği Liderliği kapsamında, başta A400M ve Göktürk 2 programları olmak üzere gereksinim mühendisliği, doğrulama&geçerli kılma, uçuş&sistem emniyeti, güvenilirlik, teknik risk yönetimi faaliyetlerinden sorumlu ekibe liderlik yaptı. Sistem Mühendisliği Müdürlüğü kapsamında, başta T625 Gökbey Helikopteri olmak üzere tüm helikopter programları için; helikopter ve alt sistem seviyesi sistem mühendisliği, gereksinim mühendisliği, helikopter seviyesi tasarım, doğrulama ve geçerli kılma, entegrasyon ve arayüz yönetimi, kalifikasyon, ürün yaşam döngüsü yönetimi, sistem yerleşim mimarisi ve dijital mock-up yönetimi, uçuş/sistem emniyeti, güvenilirlik, test edilebilirlik, insan faktörleri mühendisliği, çevresel şartlar yönetimi, sistem yerleşim mimarisi ve dijital mockup yönetimi, ağırlık & denge, sistem testleri ve uçuş test enstrümantasyon faaliyetlerinden sorumlu ekibe liderlik yaptı. Ayrıca, A400M Yer Destek Ekipmanları ürün yönetimi ve T625 Gökbey Helikopteri Ürün Müdürlüğü görevlerini yürüterek  proje yönetimi faaliyetlerinde yer aldı. 2018 yılında TAI'den ayrıldı.

2005 yılından beri International Council of Systems Engineering (INCOSE) üyesidir. Önceki yıllarda INCOSE Türkiye Başkanlığı, Başkan Yardımcılığı ve İletişim Direktörlüğü görevlerini yürütmüştür.

2005 yılından beri başta TUSAŞ Akademi bünyesinde olmak üzere, ODTÜ ve TMMOB Makina Mühendisleri  Odası gibi kurumlarda yüzlerce mühendise sistem mühendisliği kapsamında eğitimler vermiştir. Kariyerine sistem mühendisliği eğitmenliği ve danışmanlığı alanında devam etmektedir.