EKİBİMİZ

Semiha Yaşar

Kurucu

Semiha Yaşar, Sempro kurucusu ve CM2 modülleri eğitmeni ve ürün ve hizmetler ve bunlar için gerekli altyapıları kurgulayan tüm süreçleri tanımlama danışmanıdır.  

1983 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Aselsan’da tasarım mühendisi olarak başladığı meslek hayatına 1987-1990 yılları arasında Bilim ve Teknoloji alanında bakan danışmanlığı yaparak devam etti. 1990-2015 yılları arasında, Nurol Holding ve BAE Sistem ortaklığı FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’de sırası ile, tasarım şefi, AR-GE Müdürü ve Geliştirme Programları Direktörü olarak 25 yıl görev yaptı. Bu görevi kapsamında AR-GE Merkezini kurdu ve yönetti. FNSS’in zırhlı tekerlekli ve paletli araçlarının ürün geliştirme süreçlerine ve ürünlerinin tasarımına liderlik yaptı. 2015 yılında FNSS’den ayrılıp kendi danışmanlık şirketi SEMPRO’yu kurdu. SEMPRO ile yürüttüğü danışmanlık hizmetlerine ek olarak, Mart 2016-Ocak 2018 tarihleri arasında BMC Otomotiv AŞ şirketinde Savunma’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2018-2020 arasında Kordsa A.Ş.’de bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Özgeçmiş için tıklayınız.

Burcu Özgör Demirkaya

Eğitmen & Danışman

Burcu Özgör Demirkaya, Sempro Danışmanlık ve Mühendislik bünyesinde Sistem Mühendisliği eğitmeni ve danışmanıdır. CM2-P sertifikasına sahiptir.

2005 yılından beri başta TUSAŞ Akademi bünyesinde olmak üzere, ODTÜ ve TMMOB Makina Mühendisleri  Odası gibi kurumlarda yüzlerce mühendise sistem mühendisliği kapsamında eğitimler vermiştir. International Council of Systems Engineering (INCOSE) üyesidir. INCOSE Türkiye’nin Başkanlığı, Başkan Yardımcılığı ve İletişim Direktörlüğü görevlerini yürütmüştür.

2001 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1998 yılında, lisans eğitimi sırasında, TAI'de çalışmaya başladı. 2004 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Mühendislik Yönetimi yüksek lisans derecesini aldı. TAI'de Sistem Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşundan başlayarak Sistem Mühendisi, Sistem Mühendisliği Lideri ve Sistem Mühendisliği Müdürü görevlerini yürüttü. Sistem Mühendisliği Liderliği kapsamında, başta A400M ve Göktürk 2 programları olmak üzere gereksinim mühendisliği, doğrulama ve geçerli kılma, uçuş ve sistem emniyeti, güvenilirlik, teknik risk yönetimi faaliyetlerinden sorumlu ekibe liderlik yaptı. Sistem Mühendisliği Müdürlüğü kapsamında, başta T625 Gökbey Helikopteri olmak üzere tüm helikopter programları için; helikopter ve alt sistem seviyesi sistem mühendisliği, gereksinim mühendisliği, helikopter seviyesi tasarım, doğrulama ve geçerli kılma, entegrasyon ve arayüz yönetimi, kalifikasyon, ürün yaşam döngüsü yönetimi, sistem yerleşim mimarisi ve dijital mock-up yönetimi, uçuş/sistem emniyeti, güvenilirlik, test edilebilirlik, insan faktörleri mühendisliği, çevresel şartlar yönetimi, ağırlık & denge, sistem testleri ve uçuş test enstrümantasyon faaliyetlerinden sorumlu ekibe liderlik yaptı. Ayrıca, A400M Yer Destek Ekipmanları ürün yönetimi ve T625 Gökbey Helikopteri Ürün Müdürlüğü görevlerini yürüterek  proje yönetimi faaliyetlerinde yer aldı.

Özgeçmiş için tıklayınız.

Ayşe Kayhan

Eğitmen & Danışman

Ayşe Kayhan, Sempro Danışmanlık ve Mühendislik bünyesinde PLM eğitmeni ve danışmanıdır. CM2-P sertifikasına sahiptir.

2004 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği'nden mezun oldu. Mercedes Benz Türk A.Ş.'de CATIA Uygulama Uzmanı olarak çalışma hayatına başladı. Çalışma hayatına devam ederken Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi'nde yüksek lisansını tamamladı. 2007-2010 yılları arasında Dassault Systemes firmasının Türkiye çözüm ortağı ArGe PLM firmasında CATIA Uzmanı olarak; 2010-2013 yılları arasında ise yine Dassault Systemes firmasının Türkiye çözüm ortağı olan infoTRON firmasında PLM Uzmanı olarak çalışarak çeşitli PLM projelerinde görev aldı. 2013-2016 yılları arasında FNSS firmasında Kıdemli PLM Uzmanı olarak görev yaptı.

Özgeçmiş için tıklayınız.

Hatice Burcu Akça

Eğitmen

Hatice Burcu Akça, Sempro Danışmanlık ve Mühendislik bünyesinde Yönetim Sistemleri ve Kalite Güvence Süreçleri eğiticisi ve danışmanıdır.

2007 yılında Akça, Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Kalite ve Uygunluk Değerlendirme Mühendisliği yüksek lisans derecesini aldı. 2007 yılından itibaren yönetim sistemleri ve konfigürasyon yönetimi ile ilgili görevlerde bulundu. Denetçi, Baş Denetçi ve Eğitimci olarak yurt içi ve yurt dışı görevler aldı. 2010 yılında Aselsan ve Roketsan projelerinde kalite güvence, konfigürasyon yönetimi, test ve kabul süreçlerinin askeri standartlara uygun yürütülmesi ve onaylanması süreçlerini yönetti. 2013 yılında Karel Elektronik’te başladığı Kalite Güvence Kıdemli Mühendisliği görevinden 2017 yılında Sistem ve Süreç İyileştirme Baş Mühendisi olarak ayrıldı. 

Başlıca çalışma konuları, kalite güvence ve test faaliyetlerinin yürütülmesidir.

 

Belkıs Teksöz

Eğitmen & Danışman

Belkıs Teksöz, Sempro Danışmanlık ve Mühendislik bünyesinde Proje Yönetimi eğitmeni ve danışmanıdır. Proje yönetimi alanında öncü global kuruluş PMI (Project Management Institute) tarafından akredite edilen ve Türkiye’de sadece dört kişinin sahip olduğu Program Yönetimi Profesyoneli (Program Management Professional-PgMP) ünvanına sahiptir. Aynı zamanda, Almanya’nın İş Tasarımı, İşletme Organizasyonu ve Gelişimi alanındaki lider kuruluşu olan REFA Birliği danışmanı ve eğitmenidir.

1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.  MİKES A.Ş, Program Yönetim Ofisi bünyesinde Program Müdürü olarak, yüksek bütçeli, çok partnerli, ulusal ve uluslararası teknolojik savunma programlarının yönetimi konusunda uzmanlaştı. 2008-2012 yılları arasında Koç Grubu şirketlerinden RMK Marine firmasında teklif yönetimi, sözleşme ve tedarik yönetimi alanlarında danışmanlık yaptı.

Başlıca çalışma konuları arasında, kurumsal proje yönetimi, kurumsal organizasyon yapılanma, performans yönetimi, süreç analizi ve süreç iyileştirme/ düzenleme, verimlik ve kaynak optimizasyonu sayılabilir.

Özgeçmiş için tıklayınız.

Devrim Simav Uysal

Eğitmen & Danışman

Devrim Simav Uysal, Sempro Danışmanlık ve Mühendislik bünyesinde Kurumsal Risk Yönetimi eğitmeni ve danışmanıdır. CM2-P, CRMC (Kurumsal Risk Yönetimi), Yeşil Kuşak ve IPC-620 sertifikalarına sahiptir.

1992 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1994 yılında, yüksek lisans eğitimi sırasında, Türkiye İş Bankası Yazılım Geliştirme Müdürlüğü'nde yazılım uzmanı olarak çalışmaya başladı. Türkiye’nin ilk interaktif telefon bankacılığı yazılımlarının programcı ekibinde görev aldı.  1996 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Bilimleri yüksek lisans derecesini aldı. 1997-2000 yılları arasında Başarı Elektronik A.Ş. de Elektronik Üretim Mühendisi olarak Türkiye’nin ilk yerli dect telefonu, decoder ve TV vericisi gibi ürünlerin üretim hatlarında çalıştı. 2000 yılında mühendis olarak başladığı Roketsan A.Ş. de ulusal ve uluslararası roket ve füze projelerinin tekliften teslimata tüm aşamalarında teknik sorumlu olarak çalıştı. 2011-2016 yılları arasında Entegrasyon Müdürü olarak görev yapmakta iken Roketsan Kurumsal Varlık Yönetimi sistemini kurdu ve 100.000 kaleme yakın varlığın envanter sayımlarını ve hiyerarşik düzenlemesini yaptı. Mavi yaka personel için polivalans sistemi kuran ekibin liderliğini yürüttü. 2016 -2018 yılları arasında yürüttüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Direktör’lüğü sırasında baz maaş ve performans sistemi projeleri ile Roketsan Akademi’nin kurulması altyapı çalışmalarının liderliğini üstlendi. Ayrıca bu dönemde UN Women üyeliği yaptı. Daha sonra atandığı Teknik Müşavirlik görevinde Boşluk Analizi çalışmalarında yer alarak süreçlerdeki boşlukların belirlendiği ve giderildiği ekiplere katıldı ve alt ekiplere liderlik yaptı. Kablo ağacı tasarımı ve üretimi konularında eğitim verdi.

Halen ODTÜ Mezunları Derneği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyesidir. Başlıca çalışma konuları arasında, kurumsal risk yönetimi, kurumsal varlık yönetimi, şirket/atölye ana hattı kurulumu, üretim yönetimi, kurumsal organizasyon yapılanma, performans yönetimi, süreç analizi, boşluk analizi ve süreç iyileştirme/düzenleme sayılabilir.

 

Özgeçmiş için tıklayınız

Ayça Tümer Arıkan

Danışman

Ayça Tümer Arıkan, Sempro Danışmanlık ve Mühendislik bünyesinde kurumsal ve süreç performans ölçümü danışmanıdır. CM2-P sertifikasına sahiptir.

2000 yılında  Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış ve üzerine 2002 yılında aynı üniversitenin İşletme Bölümü’nden MBA derecesini almıştır.

2003 yılında MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş.’de Proje Takip Uzmanı olarak çalışmaya başlamış, 2006 – 2016 yılları arasında kurumsal seviyede ölçüm sisteminin kurulması ve idamesi görevini üstlenerek Organizasyonel Performans Yöneticisi olarak görev almıştır.

2017 yılından bu yana uluslararası geçerliliği olan PuMP® Metodolojisi Uygulatıcı Sertifikası sahibidir. PuMP® danışmanı/uygulatıcısı olarak hizmet verdiği organizasyonların sahip oldukları KPI’lardan en fazla katma değeri elde etmelerine ve hedefledikleri iş sonuçlarına ulaşmalarına yardım etmektedir.

1 Mart 2020 tarihinde, Türkiye, İngiltere ve Avrupa bölgesinin Lisanslı PuMP® Danışmanı olarak Global PuMP® ekibine katılmıştır.

Özgeçmiş için tıklayınız.

 

Efe Gürman

Eğitmen

Efe Gürman, Sempro PLM eğitimi eğiticisi ve danışmanıdır. CM2-P sertifikasına sahiptir.

PLM konusunda 12 yılı aşkın deneyimi olan Efe Gürman, Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi mükemmellik merkezi tarafından yürütülmüş ve Fraunhofer IAO, Kaiserslautern Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi, Vestel ve CMS ortaklıkları ile desteklenmiş olan “RAPROMISE”, “Avrupa’da Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi farkındalığının arttırılması” konulu Avrupa Parlamentosu ERASMUS+ projesinde ilişkili ortak olarak görev almıştır. Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi mükemmellik merkezi ile çalışmaları devam etmekte olup PLM yüksek lisans derecesi öğrencilerine seminer dersleri vermektedir.

2002 yılında Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans, 2005 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik işletmeciliği bölümünde yüksek lisans derecesi almış olan Efe Gürman, Ege Üniversitesi İşletme Bölümünde PLM ve dijital dönüşüm konusunda doktora çalışmalarına devam et

Efe Gürman, Sempro PLM eğitimi eğiticisi ve danışmanıdır. PLM konusunda 12 yılı aşkın deneyimi olan Efe Gürman, Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi mükemmellik merkezi tarafından yürütülmüş ve Fraunhofer IAO, Kaiserslautern Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi, Vestel ve CMS ortaklıkları ile desteklenmiş olan “RAPROMISE”, “Avrupa’da Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi farkındalığının arttırılması” konulu Avrupa Parlamentosu ERASMUS+ projesinde ilişkili ortak olarak görev almıştır. Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi mükemmellik merkezi ile çalışmaları devam etmekte olup PLM yüksek lisans derecesi öğrencilerine seminer dersleri vermektedir.

2002 yılında Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans, 2005 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik işletmeciliği bölümünde yüksek lisans derecesi almış olan Efe Gürman, Ege Üniversitesi İşletme Bölümünde PLM ve dijital dönüşüm konusunda doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Profesyonel hayatı boyunca BMC, OTOKAR, CMS gibi işletmelerde kalite mühendisliği, ÜRGE mühendisliği, proje yöneticiliği ve ÜRGE müdürlüğü rollerinde çalışmıştır. Efe Gürman, 2016 yılından itibaren kendi işletmesinde PLM danışmanı olarak görev almaktadır.

Başlıca çalışma konuları, PLM kurulum ve işletme danışmanlığı, PLM, ERP, MES, IIoT entegrasyon danışmanlığıdır.mektedir.

Profesyonel hayatı boyunca BMC, OTOKAR, CMS gibi işletmelerde kalite mühendisliği, ÜRGE mühendisliği, proje yöneticiliği ve ÜRGE müdürlüğü rollerinde çalışmıştır. Efe Gürman, 2016 yılından itibaren kendi işletmesinde PLM danışmanı olarak görev almaktadır.

Başlıca çalışma konuları, PLM kurulum ve işletme danışmanlığı, PLM, ERP, MES, IIoT entegrasyon danışmanlığıdır.

Özgeçmiş için tıklayınız.

Sadık Hotman

Eğitmen

Sempro Sistem Mühendisliği eğitimi eğiticisi ve danışmanıdır. 2010 yılından beri başta TUSAŞ Akademi bünyesinde olmak üzere, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinde  yüzlerce mühendise ve aday mühendise sistem mühendisliği, aviyonik ve görev sistemleri tasarım, entegrasyon ve test kapsamında eğitimler vermiştir.

2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2002 yılında, TAI'de Aviyonik Sistem Mühendisi olarak çalışmaya başladı. TAI'de Aviyonik ve Görev Sistem Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşundan başlayarak Aviyonik ve Görev Sistem Mühendisi, Entegre Ürün Takım Lideri ve Kıdemli Aviyonik ve Görev Sistem Mühendislik Mimarı görevlerini yürüttü. Entegre Ürün Takım Liderliği kapsamında, başta Meltem-II, Meltem-III, Hürkuş-C ve Hürjet programları olmak üzere gereksinim mühendisliği, doğrulama ve geçerli kılma, uçuş ve sistem emniyeti, güvenilirlik, teknik risk yönetimi faaliyetlerinden sorumlu ekibe liderlik yaptı. Kıdemli Sistem Mühendislik Mimarı  kapsamında, TAI içerisinde tasarlanmakta olan özgün sabit ve döner kanat platformlar için özgün aviyonik mimari geliştirme, alt sistem seviyesi sistem mühendisliği, gereksinim mühendisliği, tasarım, doğrulama ve geçerli kılma, entegrasyon ve arayüz yönetimi, kalifikasyon, ürün yaşam döngüsü yönetimi, sistem yerleşim mimarisi ve dijital mock-up yönetimi, uçuş/sistem emniyeti, güvenilirlik, test edilebilirlik, insan faktörleri mühendisliği, çevresel şartlar yönetimi, ağırlık & denge, sistem testleri ve uçuş test enstrümantasyon faaliyetlerinden sorumlu ekibe liderlik ve mentörlük yaptı. Ayrıca, Meltem-II, Hürkuş-C Yer Destek Ekipmanları ürün yönetimi görevlerini yürüterek  proje yönetimi faaliyetlerinde yer aldı.

Özgeçmiş için tıklayınız.