Yeni Nesil Konfigürasyon Yönetimi-CM2 Yazı Dizisi-1

Başlarken:

Zorlu geçen 2020 yılından itibaren, dünyanın ve ülkemizin hızla yeni bir döneme giriş yaptığını görüyoruz. Dijital dönüşümü beklenenden daha hızlı gerektiren, her alanda değişimi hızlandıran yeni bir sürece girdik.

Artık en hızlı, en çevik, en iyi uyum sağlayanların hayatta kalacağı bir dönemdeyiz. Bu dönemi en iyi anlatan ise Charles Darwin'in şu ünlü sözleri:

"Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan... Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan!''

İşletmelerin bu değişime uyum sağlarken, girdi ve çıktılarını çok iyi yönetmeleri, konfigürasyon yönetimini de içeren iş süreçlerini doğru bir şekilde kontrol etmelerine ihtiyaçları var. Sağlam bir dijital dönüşüm için süreçlerin doğru işlemesi, Dijital Dikiş ve Dijital İkiz kurgulamasının çok iyi yapılması gerekir.*

 

CM2 Yazı Dizisi-1

 

Doğru kurgulanmayan süreçlerin işletmelerde düzeltici faaliyetler ile harcanacak zaman, para ve itibar kaybına sebep olacağı açıktır.

İşte tam da bu noktada dünyada uzun yıllardır uygulanan bir yöntem karşımıza çıkıyor. Şirketinizin büyüklüğünden bağımsız olarak, tüm birimleri yakından ilgilendiren, karmaşık süreçleri basitleştirecek, ancak etkili bir paradigma değişimi de gerektiren bir yöntem:

 

Yeni Nesil Konfigürasyon Yönetimi - CM2

İşlerin ilk seferde doğru yapılması prensibine dayanan CM2 modeli, firmalarda süreçlerden kaynaklanan kayıpları azaltarak, verimliliği artırmak için farklı bir yaklaşım sunuyor. 

Sempro olarak, CM2 yöntemini daha derinlemesine ele almaya karar verdik ve bu yazı dizimize başladık.

Amacımız; Yeni Nesil Konfigürasyon Yönetimi - CM2'yu daha yakından tanıtmak, şirketlerin ''Süreç İyileştirme Girişimlerini'' en doğru şekilde yönetmelerini ve bu sayede dijital dönüşüme uyum sağlayarak, performanslarını artırmak. 

2015 yılında, savunma sanayinde uzun yıllara dayalı deneyimi ile Makina Y. Mühendisi Semiha Yaşar tarafından kurulan Sempro, alanında uzman kadrosu ile:

·        Sistem Mühendisliği

·        CM2 

·        PLM 

·        Proje Yönetimi

·        SAE EIA-649

·        ELD

eğitimlerinin yanı sıra,

-    Boşluk Analizi ve Süreç Geliştirme,

-    PLM Seçim ve Entegrasyonu

-    Kurumsal Risk Yönetimi

alanlarında danışmanlık hizmetleri veriyor.  


Semiha Yaşar foto

Sempro'nun bugün geldiği noktada elde ettiği başarısı, dünyada ve Türkiye'de bu alanlarda çalışan kuruluşlar ile yaptığı çözüm ortaklıklarına dayanıyor.

 

 

Yazı Dizisi Foto-2

Sempro, dünyada ürün yönetimi alanında yaptığı bu iş birlikleri sayesinde verdiği danışmanlık hizmetleri ve sertifikalı eğitimlerle sektördeki 6. yılını kutluyor.

Dünyada uzun yıllardır kullanılmakta olan ve yaklaşık on yıldır da ülkemizde olan Konfigürasyon Yönetimi metodolojisini her yönüyle ele alacağımız bu yazı dizimizde, bu yöntemin detaylarını, firmanıza sağlayacağı katkıları hep birlikte değerlendireceğiz.

 

Yazılarımızı Blog başlığı altında, web sitemizden takip edebilirsiniz.      

https://www.sempro.com.tr/tr/anasayfa 


Peyman YÜKSEL

*Blog yazılarımızı takip ederek bütün bu kavramların detaylarını öğrenebilirsiniz.